tr

Atak-s Yarka

19.200

Atak-s Yarka ®

Ataks yarka salma tavuk ırklarından biridir. Atak-s yarkalar kahverengi ve gri yumurta üretirler. Bu tavuk cinsi meralama ve otlama kabiliyeti yüksek olan bir cinstir. Sakin bir görünümü vardır. Kötü çevre koşullarında oldukça dayanıklıdır. Zorlu hava şartlarına dayanıklı olmasından dolayı atak-s yarka ülkemizde salma tavuk olarak tercih edilmektedir. Yemini değerlendirmeyi çok iyi bilmektedir. Ataks yarka 2005 ve 2017 yılları arasında en çok tercih edilen organik köy tavuğu yumurtası olmuştur. Ataks yarka satışı yapan yerleri özellikle dikkat ederek seçmelisiniz. Gidip görmelisiniz.

Atak-s Yarkanın Ortaya Çıkışı

Ülkemiz de yetiştirilen ilk yerli hibrit yumurta tavuğu olan Atak-s Kanada’dan 1995 yılında ülkemize getirilmiştir. Saf hat tavuklar üzerinde ıslah ve melezleme çalışmaları sonucunda üretilmiştir. Verimlilik konusunda diğer tavuk çeşitlerine kıyasla oldukça iyi netice vermektedir. Bu tür diğer türlere göre organik tavuk yetiştiriciliğinde daha çok rağbet görmektedir. Bu ırkı yetiştirmek adına Ankara Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü, uzun yıllar araştırmaları sonucunda hibrit yolu ile yerli tavuk üretmeyi başarmıştır. Bu tür tamamen melez olarak üretilmiştir.

Atak-s Yarkanın Özellikleri Nelerdir?

Ataks yarka siyah tüylü ve kahverengi gerdanlıdır. Kumu çok seven bir türdür. Yem çok fazla tüketseler de karşılığını gayet iyi vermektedirler. Bu tavuğun olgunlaşmış hali 1300-2200 gr arasındadır. Yaşam süreleri 3 ile 3 buçuk yıl arasındadır. Yılda 280-310 arası yumurta vermektedir. İlk doğduğundan itibaren 18-20 hafta içerisinde yavaş yavaş yumurtlamaya başlar ve en az 3 yıl verimli olarak yumurtalarlar. Verimli bir şekilde yumurtlamaya başladıkları zaman çift sarılı olarak yumurtalar bırakırlar. Atak-s tavuğu özellikle organik tavukçuluk için çok yatkın bir türdür. Bu tavukların gagaları kesik değildir. Bahçe tavuğudur ve çok aktiftir.

Atak-s Yarka Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Salma tavukçuluk yapacak iseniz, atak-s yarka alırken tavuğun gagalarının kesik olmamasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca kafeste yetiştirilmemiş olmasına ve salma tavukçuluğa uygun yetiştirilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Atak-s tavuk türü çok lezzetli bir doğal ete sahip olduğu için hem yumurtası hem de lezzetli eti için besleyebilirsiniz. Bu tavuğun tek dezavantajı et tutma özelliği fazla yoktur fakat organik bir tavuk olarak çok lezzetlidir. Bu tavuklardan iyi verim almanız için 1. Kan olmalıdırlar. 1. Kan olmalarına dikkat etmelisiniz. Ataks yarkan satışı gerçekleştiğinde veteriner eşliğinde giderseniz daha güvenilir bir alışveriş yapılmış olur. Çünkü görünüşü siyah olan her atak-s 1. Kan değildir. Ataks yarkan satışı sırasında çok dikkatli olmalısınız. Bu tavuk türü zor hava şartlarından ve iklim değişikliklerinden etkilenmeyen nadir ırklardan biridir. Eğer atak-s yarka alacaksanız diğer ırklar ile bir arada tutmamalısınız. Çünkü atak-s yarkalar diğer ırklar ile bir araya geldiklerinde agresifleşip agresif davranışlar sergileyebiliyorlar. Bu tavuklar İyi baktığınız takdirde hiç hastalanmazlar. Organik tavukçuluk için en uygun tavuklardır.

Salma Tavukçuluk Nasıl Yapılmaktadır?

Marketlerden alınan yumurtaları üreten tavuklar küçük bir kafesin içinde bulunmaktadırlar. Zor şartlarda, hızlıca yumurta vermeleri için ve güzel renkte yumurtalar yapmaları için öyle yemlerle beslenirler. Ne kadar çok fazla yumurta verirlerse o kadar iyi olduğu için her türlü ilaç ve katkı maddesini tavuklarda kullanmaktadırlar. Kümeste bakılan tavuk ile özgürce geze bilen tavuk aynı verimi vermez. Aynı verimi vermediği gibi sağlıklı yumurtalarda üretemez. Ortaya çıkan yumurta kaliteleri de farklı olacaktır. Salma tavukçulukta ise tam tersidir. Tavuklar doğal bir ortamda böcek, ot, kum yiyerek en doğal yemler ile beslenerek yaşarlar.  

Atak-s yarka ve yumurta tavuğu hakkında detaylı bir araştırma yapmanıza gerek kalmadan tavuk cinsi hakkındaki gerekli bilgileri bu sayfamızdan temin edebilirsiniz.

Yarka ve tavukçuluk sektörünün vazgeçilmez firmalarından olan şirketimiz size güvenli ve ekonomik bir yaşayış biçimi sunmaya devam etmektedir. Yarka satışı sektörün de sunmuş olduğumuz güvenilir hizmetlerimiz ile sizlere verdiğimiz güven doğrultusun da yolumuza emin adımlar ile devam ediyoruz.

Salma tavukçuluk faaliyetlerinden yararlanmak gibi bir düşünceniz var ise, yapmanız gereken tek şey firmamızı web sayfamız üzerinden takip etmeniz ve Atak-s yarka ırkı tavuklarımızdan almanız olacaktır.

Atak – S Tavuk Özellikleri

 • Türkiye’de uzun yıllar yapılan ıslah çalışmaları sonrasın da üretimine başlanan Atak-s yarka ırkı beklenen verimliliği vererek yüzleri güldürmektedir.
 • İstenilen verimlilik elde edildi dememizin sebebi yıllık ortalama 290-310 arası yumurta vermelidir.
 • Kılavuz yumurtlama dönemleri 17. veya 18. hafta itibari ile başlamaktadır. Atak-s yarka ve tavuk cinsini salma tavukçuluk için tercih edebilirsiniz.
 • Yumurtlama dönemi verimlilik süresi ortalama 2-4 yıl arası belirlenmiştir.
 • Her ne kadar verimliliği ile dikkatleri üzerine çekse de üreticinin takıldığı detaylardan biri yem tüketimidir. Günlük ortalama yem tüketimleri 65-85 gr. arasın da belirlenmiştir.
 • Elde edilen yumurtaların gramajları ortalama 60 – 68 gr olarak belirlenmiştir.
 • Melez ve karma üretim ürünü olan Atak-s yarka ırkları Türkiye’nin ilk yerli tavuk cinsi olarakta kabul edilmektedir.
 • Yerli yarka ve tavuk cinsimiz olan Atak-s yarka sürekli geliştirilmektedir.
 • Periyodik aylık bakımları yapıldığı sürece, kötü hava koşullarıyla mücadele etme konusun da oldukça dayanıklıdırlar.
 • Koyu ve siyah renkleri ile dikkat çeken bir tavuk – yarka ırkı olarak ta dikkat çekmektedir.
 • 1.kan orjinal Atak-s yarka ırkından oldukça verimli bir şekil de faydalanılabilir fakat aldığınız veya almayı düşündüğünüz atak-s yarka ırkının 1.kan olup olmadığına dikkat etmelisiniz.
Ziyaretçi Yorumları (8)
 1. Muzaffer Sabır dedi ki:

  Size nasıl güvenebiliriz bu dediklerinizin doğruluğuna söylediğiniz yaraların kaliteli ve 1. Kan olduklarına dair belgeniz ve garantiniz varmı bizi buna inandırın..

 2. Ferit dedi ki:

  Bahçemde 20 veya 30 adet atak s tavuk yapmayı düşünüyorum 1.kan nasıl bula bilirim.eskisehirde oturuyorum

  1. Melih ONRAT dedi ki:

   bulabildiniz mi?

  2. Melih ONRAT dedi ki:

   ben de eskişehirdeyim 1. kan yarka arıyorum

 3. Orhan develi dedi ki:

  250 300 tane ataks yarka almak istiyoruz. Bayburta getirme imkanı olan var mı

 4. mevlüt bora dedi ki:

  merhaba
  bende 1.kan ataks yarka arıyorum yaklaşık olarak 300 adet almak istiyorum ama nasıl güvenebiliriz size?doğal ortamda aşılarının tam yapıldığına dair belgeniz var mı? tesisinize gelip hayvanları görüp satın aldıktan sonra hemen nakliye yapabilirmisiniz? nakliye işini nasıl gerçekleştiriyorsunuz? erzurum/şenkaya

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?