tr

Ligorin Yarka

23.857

Ligorin Yarka – Ligorin Yarka Hakkında

Dünya üzerinde yarka sektörü bulunmaktadır. Yarka bizim ülkemizde de önem verilen bir sektör haline gelmiştir. Yarkanın ne olduğuna baktığımız zaman ise tavukların yumurtlama döneminden önceki aşaması olduğunu söyleyebiliyor. Yarkaların bazı kendi cinsleri bulunmaktadır. Bu cinslerden biri de ligorin yarka olmaktadır. Ligorin yarka fiyatları ise ligorine karşı olan isteğe göre değişiklik göstermektedir.

Ligorin yarka, endüstriyel üretim içerisinde en çok tercih edilen tavuklardan biri olmaktadır. Aynı zamanda düşüm yem tüketimine sahip olduğu için daha çok tercih edilmesine sebep olmaktadır. Beyaz yumurtacı tavuk olan ligorin yarkanın günlük yem tüketimine baktığımız zaman 100 gram civarında olduğunu söyleyebiliriz.

Ligorin Yarka Fiyatları

Ligorinlerin kuluçka sürelerini incelediğimizde ise bu sürenin kısa olduğunu görmekteyiz. Ancak yıllık yumurta verimlerinin 300 adetin üzerinde olduğunu da söyleyebiliriz. Bu adetin fazla olması da endüstriyel üreticilerin dikkatini çekmeyi başarmaktadır. Dünyada en çok üne sahip olan ırklardan biri ligorin yarka olmaktadır. Bu tavuklar Hollanda menşeili olmaktadır. Piyasa içerisinde yer alan beyaz yumurtaların tümünün üreticisi ligorin olmaktadır. Bu nedenle ligorin yarka fiyatları da değişim gösterir.

Ligorin Tercih Edilmesinin Sebebi

Bu tavukların en çok tercih edilmesinin sebeplerinden biri ise az yem ile çok yumurta vermeleridir. Ligorinlerin farklı renklerde türleri bulunmaktadır. Ancak bu türler arasında en çok tercih edileni ise beyaz renk olan olmaktadır. Bu tavuklar serbest kalmadığı sürece gurk olmamaktadır. Bu özelliklerinden dolayı da melezleme de en çok tercih edilen tavuk türüdür. Herhangi bir melezleme yapılacağı zaman ligorinler ilk olarak seçilir.

Ligorin Yumurtlama Zamanı

Ligorin tavuklara baktığımız zaman etinden daha çok yumurtasından faydalandığı görülmektedir. Dünya üzerinde en ünlü tavuklardan biri haline gelmiştir. Türkiye içerisinde de endüstriyel tavukçulukta ligorin en çok tercih edilen ve en çok beslenen tavuk ırklarından biri olmaktadır. Ligorin yarka henüz 3,5-4 aylık iken yumurtlamaya başlamaktadır. Bu tavukların yumurtalarının ağırlıkları ise 65-70 gram arasından değişiklik göstermektedir.

Ligorin ortalama yem tüketimine baktığımız zaman 90 gram civarında bir yem tükettiği görülmektedir. Tavuklar içerisinde en iyi olarak adlandırılmış olan ligorin yarkalar beyaz renkli tavuklar olarak karşımıza çıkmaktadır. Yumurta verimleri çok yüksek olduğundan dolayı bir yıl içerisinde yaklaşık olarak 300 yumurta vermektedir. Bu tavuklar aynı zamanda gezmeyi seven tavuklar olmaktadır. Gezmeyi sevdikleri için de kırsal bölgeler içerisinde kendi yiyeceğini bulunduğu bölgeye göre arayarak bulmaktadırlar.

Ligorin Yarka Satışı

Her yarkanın satışı farklı olmaktadır. Bu satışlar cinsine göre değişim göstermektedir. Ligorin yarka fiyatları ise cinsine göre farklılık gösterir. Kafes sisteminde yumurta üretiminde yapılan bu ligorin yarkalar az hareket etmektedir. Ligorinin ortalama ağırlığı ise 1650 gram civarında olmaktadır. Bu boyut normal bir tavuk cinsine göre bakıldığı zaman daha küçük olduğu görülmektedir.

Ligorin tavuklar diğer tavuk türlerine göre daha uzun süre uçabilme özelliğine sahip olmaktadır. Aynı zamanda ağaçta tünemeyi de çok sevmektedirler. Ligorin yarka, özgürlüğüne düşkün olan gezmeyi seven bir tavuk olmaktadır. Ligorinler gürültücü bir cins olmaktadır. Aynı zamanda bu cinsin agresif olduğu da söylenebilir. Bu agresiflik ise kafes sistemi yumurta dönemi içerisinde daha da artmaktadır. Bu nedenle öncelerde antibiyotik ve ilaç kullanıldığı görülmekteydi. Ancak 2017 yılında sağlıksız olduğu için yasaklanmıştır.

Ligorin tavukları satın alacağınız zaman firma kısmına dikkat edilmesi önemli olmaktadır. Firmaların kaliteli ve tecrübeli olması alınacak olan ligorinlerin daha sağlıklı olmasına yardımcı olmaktadır. Yarkaların sağlıklı olması daha çok verim vermesi demektir. Verimin çok olması ise size olan yararının daha da fazla olacağının göstergesi olmaktadır. Bu nedenle firma seçiminin doğru yapılması önemlidir.

Ligorin yarka ve yumurta tavuğu hakkında detaylı bir araştırma yapmanıza gerek kalmadan tavuk cinsi hakkındaki gerekli bilgileri bu sayfamızdan temin edebilirsiniz.

Ligorin Yarka Özellikleri

 • Tüm dünya genelinde en çok bilinen ve en çok tercih edilen tavuk cinslerinin arasın da yer almaktadır. Ligorin yarka ve tavuk cinsleri en çok bilinen cinstir.
 • Ebat olarak en küçük tavuk cinsi olarak bilinen bu ırk yılda ortalama 300 adet verimli yumurta vermektedir.
 • Küçük ebatlı olmalarından ötürü, daha çok sofralarımız da değil, yumurtlama olayın da tercih edilmektedirler.
 • Çok hızlı hareket etmekte, çok tez canlı olduklarından ötürü kontrol sağlanması gerekmektedir.
 • Salma tavukçuluk hususun da tercih edilirler, arazinin açık olması doğrultusun da akşama kadar yemek arayışın da olabilirler ve geç saatlerde evlerine dönebilirler.
 • Sürekli gezdikleri için, gezen tavuk lakabına sahip bu tavuk cinsleri göremediğiniz yerlere hatta çok uzak yerlere yumurta bırakabilirler.
 • İtalyan ırkı olan bu tavukların gerçek rengi kar beyazıdır.
 • Tavuk ırkları arasın da az da olsa uçabilme yetenekleri olduğu için ağaç tepelerine tünekleme durumları mevcuttur.
 • Yıllık ortalama 300 adet yumurta bırakabilme yeteneğine sahip bu tavuklarımızın yumurta ağırlığı ortalama 75-85 gr. olarak bilinmektedir.
 • Şu an bilinen çok iyi 16 – 22 arası türü vardır, tavuk sektörün de kullanılmaktadır.
 • Bu yarkalar da çoğu tavuk türü gibi 17-19 haftadan sonra kılavuz yumurtalarını bırakırlar.
 • Günlük ortalama yem tüketimleri 80-90 gr. arasın da değişmektedir.

 

Ziyaretçi Yorumları (3)
 1. Caner Vardarlı dedi ki:

  5 adet beyaz ligorin almak isteriz

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?