tr

Organik Yumurta Tavuğu

1.704

Organik Yumurta Tavuğu

Organik yumurta verecek tavuk, istediğinde dışarıda gezinme, istediğinde kümeste kalma serbestliğine sahip olmalıdır. Kümes, metrekareye 6 tavuk düşecek büyüklükte olmalıdır. Açık alanda her tavuğa 4 m2 gezinti alanı ayrılmalıdır. En önemlisi de tavukların folluklara yumurtlayarak, yumurta ile ten temasına geçmeleri sonucunda mutlu olmaları. Bu şekilde mutlu tavuklardan elde edilen yumurtaları tüketen insanlar da organik yumurta tüketmiş olarak mutlu olacaklardır. Yumurta tavuğu sağlıklı bir ortamda, gezenti şeklinde yaşamalıdır. Kendi suyunu içebileceği yeri ve yemliği olmalıdır. Bu sayede kendini rahat hissedecek ve sağlıklı beslenerek organik, katkı maddesiz yumurtalar üretecektir. Yumurta tavuğu, organik sertifikaya sahip soya ve mısırdan üretilen yem ile beslenmektedir. Yemlerine, kaya tuzu ile kalsiyum takviyesi için mermer tozu katılmaktadır. Yumurta fiyatları da diğer sanayi tipi yumurtalara göre kaliteli olduğu için biraz fazladır. Fakat yumurta tavuğu fiyatları gayet uygundur.

Organik Yumurta Tavuğu İçin Yapılması Gerekenler

Organik yumurta tavuğu sertifikalı %100 organik ve GDO içermeyen yemler ile beslenmelidir. Sanayi tipi yumurta fabrikalarında tavuklar kimyasal tarım ilaçlan ve böcek ilaçları kullanılarak üretilmiş yemlerle veya geni değiştirilmiş yemlerle beslenmektedirler. Bu yüzden insan sağlığı için çok sakıncalıdırlar. Tavuk sağlığı açısından da çok kötü bir durumdur. Tavukların serbestçe dolaşması gerekir. Ufak bir kümese tıkılmaması gerekir. Ayrıca organik yem ile beslenmesi, tavukta ve yumurtada kalıcı kimyasalların olmaması ve bunların yetkili kurumlarca denetlenip belgelenmesi gerekmektedir.

Organik Yumurta Tavuğu İçin Irk Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Irk seçiminde yumurta verim istikrarı, yem tüketimi ve dayanıklılığı gibi kriterler dikkate alınarak seçim yapılmalıdır. Seçeceğiniz ırkın arazi şartlarında yaşamaya uygun olması gerekmektedir. Ayrıca alacağınız ırkın 1 günlükten 18 haftalığa kadar olan aşı programının, organik yumurta üretim esaslarının belirlediği şekilde olmalıdır. Bu ırklar; Lohman yarka, atak-s yarka, ligorin ve pleymuttur. Yumurta tavuğu fiyatları ırklarına göre değişmektedir.

Organik Yumurta Üretiminde Tavuk Nasıl Beslenir?

Organik yumurta üretimi için öncelikle yemlerin sertifikalı ham maddelerini alarak kendileri doğru bir şekilde yemlerini yapmalıdırlar. Ya da bunun yerine organik sertifikalı hazır yemlerden kullanmalıdırlar. Yapılan kümeste beslenecek tavuk sayısına göre yeterli bir şekilde yemlik ve suluk olmalıdır. Tavukların rahatça kullanabileceği şekilde yapılmalıdır. Organik sertifikalı olan ham maddelerinin tümünü enerji ve protein değerleri hesaplanmaktadır. Yeminizi buna göre temin etmelisiniz. Yem dışında ise organik yumurta tavuklarının organik yasasına uygun bir şekilde açık arazide rahatça dolaşarak araziyi rahatça kullanabilmelerine olanak sağlanmalıdır. Ayrıca açık arazinin belli kısımlarına bir şeyler ekebilirsiniz. Sağlıklı şekilde tüketmelerini sağlayabilirsiniz.

Organik Yumurta Tavuğu Yetiştirmek İçin Gerekenler

Alacağınız yumurta ırklarını civciv şeklinde alarak kendi olanaklarınız ile sertifikalı yemler ve şartlarına göre yetiştirebilirsiniz. Yumurta tavuğu fiyatları civciv iken daha uygun olmaktadır. Almış olduğunuz civcivlere organik yumurta sertifikasının izin verdiği içeriğe göre aşıları yaptırmalısınız. Eğer uğraşmak istemiyorsanız organik üretim esaslarına göre yetişen bir organik sertifikalı yarka almalısınız. Yumurta tavukçuluğunda başarılı olmak aslında genetik özellikler dışında iyi bir bakım ve besleme ile de mümkündür. Hayvanın ırkı ne kadar yüksek verimli ve üretken olursa olsun, bakım ve besleme koşulları uygun olmadığı sürece beklenilen verime ulaşılamaz. Tavuk beslenmesi hem yumurtanın hem de tavuk etinin kaliteli olması açısından son derece önemlidir. Tavukların doğal ürünlerle beslenmesi gerekmektedir. Katkı maddesi ve kimyasal maddeler olmadan organik şekilde beslenen bir tavuk daha kaliteli ve verimlidir. Arazi içinde ot, kum tüketen bir tavuk şanslı ve verimli tavuktur. 

Ziyaretçi Yorumları (1)
  1. Cihan Bulut dedi ki:

    Ben sivas’dan yazıyorum bana tavuk nazım

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?