tr

Salma Tavukçuluk

1.321

Salma Tavukçuluk

Salma tavukçuluk halk arasında köy yumurtası üretimi olarak bilinen bir sistemdir. Yurt dışında ise salma tavukçuluğa ‘’free range’’ adı verilmektedir. Salma tavukçuluk sektöründe beslenilecek tavuk sayısına göre açık arazide yemlik ve sulukları olmalıdır. Geceleri ise tavuk sağlığına uygun kümesleri olmaktadır. Tavuklar gündüzleri sürekli arazi de özgürce toprak, ot, güneşten aldıkları vitaminler ve mineraller ile daha sağlıklı, kaliteli lezzetli yumurtalar üretmektedirler. Salma tavukçuluk da doğal içerikli katkı maddesi olmayan yemler kullanılmaktadır.

Salma Tavukçuluğun Önemi

Salma tavukçuluğun esas prensibi mutlu bir şekilde doğal ortamlarında kendi yaşantılarını yaşayan tavuklardan, insan sağlığına en uygun, en doğal ve kaliteli yumurtalar elde etmektir. Tüm dünyada insanların sağlıklı gıdaya olan artan talebe karşılık her geçen gün büyümekte ve gelişmekte olan bir sektör haline gelmiştir. Sanayi tipi tavuklar, kapalı ortamlarda küçük kafesler içerisinde tamamen mutsuz ve sağlıksız şekilde üretim yapmaktadırlar. Onlara göre salma tavukçuluk da tavuk kendi özgür, sağlıklı ve mutlu hayatını yaşamaktadır. Salma tavukçuluk demek köylerde amatörce beslenen köy tavukları gibi rastgele sağlıksız kümeslerde buğday, arpa gibi yemler verilerek ya da hiç yem vermeyerek yumurta üretimi yapmak değildir.

Salma Tavukçuluk Ne Demektir?

Salma tavukçuluk açık alanlarda yetiştirilen tavuklardan oluşan bir sistem şeklinde tanımlanmaktadır. Günümüzde birçok firma kafes hayvancılığını bırakıp, salma tavukçuluğuna geçmektedir. Bunun sebebi ise çok açıktır. Hayvanların refahı için ve doğal ortamlarında sağlıklı bir şekilde beslenip, özgürce yaşamaları için önemli bir sistemdir. Sağlıklı beslenmeleri sonucunda is organik yumurtalar üreterek insan sağlığına etki etmektedirler. Diğer bir adı organik tavukçuluktur. Diğer tavuk çiftliklerine göre denetimi oldukça sık yapılmaktadır ve sertifikalar kontrol edilmektedir. Tavukların aşılarının tamamen sertifikalara göre yapılması gerekmektedir.

Salma Tavukçuluk Nasıl Yapılır?

Tavukların serbest bir şekilde arazide dolaşması ile yapılan bir sistemdir. Bu sebeple özgür tavukçuluk olarak da bilinmektedir. Hayvanlar doğal ortamlarında en iyi şekilde bakımları yapılarak bakılıyor ve en doğal şekilde besleniyor. Bu yüzden daha sağlıklı görülüyorlar. Bu yöntem sayesinde ise doğal ve organik yumurtalar üretiyorlar. Tavuklar yumurta evresine girebilene kadar takviye yemler verilmelidir. Organik buğday ve mısır gibi ürünler verilmelidir. Salma tavukçuluk doğal bir sistem olduğu için ışıklandırma ve havalandırma gibi giderlerin en az seviyede olması gerekmektedir.

Salma Tavuk Cinsleri Nelerdir?

Ülkemize birçok cins tavuk getirilmiştir. Bu cins tavukların yumurtlaması için birçok çalışma yapılmıştır. Tavukların yumurta üretkenliği yıl içinde yapmış olduğu yumurta ortalaması ile belirlenmektedir. Salma tavukçuluk yapanların bir tavuktan yılda kaç tane yumurta alacağı işletmesi için çok önemlidir. Ne kadar çok yumurta o kadar çok para demektir. Bu sebepten dolayı yılda 250 adet yumurta üzerinde yumurta yapan tavukları tercih etmeniz gerekmektedir. Bulunduğunuz bölgeye de en iyi uyum sağlayan tavukları seçmeniz gerekmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda ülkemizde en yaygın olan ve salma tavukçuluk cinsleri; lohman yarka, atak-s yarka tavuklarıdır. Bu tavuklar tercih edilmektedir. En iyisi ise Lohman yarka olarak bilinmektedir. Yarka satışı önemlidir çünkü en çok tercih edilen tavuklardan biridir. Lohman yarka yumurta verimi ve bulunduğu ortama sağladığı uyum bakımından sadece Türkiye içinde değil Dünya genelinde salma tavukçuluk alanında en çok kullanılan tavuktur. Yarka satışı bu sebeple sadece ülkemiz için değil tüm dünya genelinde aynı önemi görmektedir. Yıllık yumurtlama miktarı 270-300 arasındadır. Verimlilik dışında yedikleri yem miktarı da önemlidir. Lohman yarka günde 100 ile 110 gr arasında yem tüketmektedir. Bu yüzden de tercihen önemli bir tavuktur. Vermiş olduğu yumurta sayısına göre yediği yem miktarı gayet makuldür. Yarka tavuk cinsi bu sebeple salma tavukçuluk için önem arz etmektedir. Yarka satışı da bu yüzden bu iş için çok uygundur.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?