tr

Sasso Yarka Hakkında

2.430

Sasso Yarka – Tavuk Irkı Hakkında Genel Bilgiler – Sasso Yarka Hakkında

Yarka satışı sektörün de Fransız ırkı olarak piyasalarda yer etmiş sasso yarka özellikle et veriminde üreticinin çok yüksek verim almasını sağlamaktadır. Yüksek et veriminin yanında etin lezzetli olmasıda bir diğer özelliğidir. Tavukçuluk yapanlar ya da tavukçulukla ilgilenmeye yeni başlayanlar için bu ırk çokça tercih edilir. Organik üretim yapmayı isteyenler için de güzel bir seçenektir. Çünkü doğal beslenme ortamına bırakılarak yani doğada serbest gezerek kendi canlı ağırlığını yüksek kiogramlarda tutabilen bir cinstir.

Sasso Yarka Tavuk Irkı Özellikleri;

  • Etin lezzeti ve verimliliği olarak yüksek puanlar alan bir eti vardır. Sasso yarka ırkı etinin lezzeti kendini diğerlerinden bariz şekilde ayırır.
  • Bu ırkdan olan tavuklar çok hızlı gelişir ve büyürler. Bu durum üreticinin tercih etmesinde önemli bir özelliktir. Doğal ortamda serbest gezerek beslenme sağladığı gibi yem ile beslenmeye de elverişlidir.
  • Çok kısa sürede kilo alıp et verimini artırırken aynı zamanda etin lezzetli aromasıda damaklarda unutulmaz tat bırakır.
  • Tavuk ırklarının arasında üreticiler tarafından çokca tercih edilir.
  • Siparişi verildikten ve üreticinin eline geçtikten sonra 18-20 hafta gibi bir süre sonra yumurta alımı başlar. Genelde çift sarılı yumurtlayan tavuk ırkı olan bu cinsin yumurta lezzeti de oldukça yüksektir.

Sasso Yarka Tavuk Irkı Farkları

Üreticiler tarafından çok sık tercih edilen sasso yarka ırkının yüyleri beyaz değildir. Daha çok kahverengi ve kızılımsı bir renge sahip olan tüyleri vardır. Fiziksel görünüş ve anatomik duruş ve oluşum açısından da farklılıklar mevcuttur. Diğer ırklara göre bu ırk tavuklarının bacakları uzun ve incedir. Göğüs kısmı daha ince ve uzundur.

Tavuk ırkının etinin lezzetli olmasının yanında yumurtasının lezzeti de çok yüksektir. Hem et hem yumurta için çiftçilerin aklına gelen bir ırktır. Çünkü et lezzetinin yanında canlı ağırlığının kısa zamanda normalin üzerine çıkması ile yüksek verimlilik sağlar. Yine yumurta verimliliği için de durum böyledir.

Kısa zamanda doğal ortamında büyümelerini tamamlayan Yarka tavuk daha sonra verimliliği yumurta sayısında görmek mümkündür. Aşılarının tam yapılması ile herhangi bir olumsuz durum ile karşılaşılması mümkün değildir.

 

 

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?