tr

Sasso Yarka

28.000

Sasso Yarka

Yarka sektörü ülkemiz içerisinde önemli olan bir sektör olmaktadır. Yarka, tavukların yumurtlamadan önceki dönemlerine verilen ad olarak karşımıza çıkmaktadır. Civciv olarak hayata gelen ve büyüyerek tavuk halini alan bu hayvanlar yumurtalama girmeden önce yarka dönemine girmektedir. Yarka döneminde yumurtalamasalar da yumurtalamaya hazır bir şekilde olmaktadır. Yarka tavukların birçok çeşidi olduğu görülmektedir. Bu çeşitlerden biri de sasso yarka olmaktadır. Sasso yarka satışı yapılacağı zaman dikkat edilmesi gerekmektedir.

Yarka alınacağı zaman oldukça dikkatli olunmasında fayda vardır. Satın alacağınız firmasının kaliteli ve tecrübeli olması gerekmektedir. Kaliteli bir sasso yarka satın aldığınız zaman size o yarkanın verimi de daha fazla olacaktır. Bu nedenle firma seçimi önemli olmaktadır. Verimi fazla olan bu yarkanın size kazandıracağı da verimi ile birlikte doğru orantılı olarak artmaktadır.

Sasso Yarka Nedir?

Sasso yarka, Fransız menşeili özel bir ırk olarak karşımıza çıkmaktadır. Sasso ırkı göğsü ve bacakları daha ince ve uzun olan yarkalar olmaktadır. Yumurta yetiştiriciliğinde oldukça verimli olan yarkalardır. Verimli bir ırk olan sasso özellikle de salma olarak üretilmektedir. Organik ve etli tavuk üretiminde sasso yarkanın verimi oldukça yüksek olmaktadır. Sasso yarkaların eti oldukça hızlı gelişmektedir. Aynı zamanda çok lezzetli bir ete sahip olmaktadır. Bu nedenle organik etlik sektöründe çok tercih edilen bir cins haline gelmiştir.

Sasso Yarka Yumurtaları

Sasso yarkaların ilk yumurtaları 18-20 hafta arasında değişim göstermektedir. Bu yumurtalar ise gri ve çift sarılı olmaktadır. Sasso yarka satışı bakıldığı zaman çift sarılı yumurtaların diğer yumurtalara göre daha fazla fiyata gittiği görülmektedir. Yumurta ağırlıkları incelendiği zaman da 65-70 gram arasında değiştiği görülür. Sasso tavukların yem tüketimi ise yumurtlama ise günde 120-150 gram, etlik ise günde 150-180 gram olmaktadır.

Sasso Yarka Irkı

Sasso ırkı, Fransız menşeili özel bir hibrit ırkı olarak karşımıza çıkmaktadır. Minimum 64 ve üzeri günde kesim olgunluğuna eriştiği görülmektedir. Yavaş büyüme özelliğine sahip olan bu hayvanlarda kümes içerisinde metrekare başına düşen tavuk sayısı ise sasso içi 10 olmaktadır. Sasso yarka tavuklar, kapalı kümesler içerisinde yetişmektedir. Gün ışığından yararlanarak sasso yarkaları yetiştirmek mümkün olmaktadır. Bu hayvanlar, güneş saatine uygun olarak yaşamlarını sürdürürler. Gündüz beslenir gece ise uyurlar. Sasso yarkalar için kümes içerisinde gece suni aydınlatma yapılmasına da gerek olmamaktadır.

Sasso tavukların beslenmelerine baktığımız zaman ise genelde tahıl ve bitkisel protein bazlı yem kullanıldığı görülmektedir. Bu yarka tavuklar az ve çift sarılı olarak yumurtlama yapmaktadır. Az yumurta yapmaları da genellikle yağa kaçmasından dolayıdır. Sasso yarka satışı bakıldığı zaman bu satışların sasso yarkanın yumurtalarına olan isteğe göre değiştiğini görmekteyiz. Sasso yarkasının yumurtası ne kadar çok tüketiliyor ise satışı da daha çok olmaktadır.

Sasso Tercih Edilmesinin Sebebi

Sasso yarka kırmızı etlik tavuk olmaktadır. Aynı zamanda çift sarılı yumurtlayan bir yarkadır. Fransız ırkına sahip olan bu yarka özellikle de salma tavukçulukta çok tercih edilmektedir. Organik etlik tavuk yetiştirmek isteyen her kişi sasso yarka tavuk tercih etmektedir. Sasso tavuklar özelliklerinden dolayı üreticiler ve sasso yarka satışı yapmak isteyen kişiler tarafından tercih edilen bir tür olmaktadır.

Sasso etlik tavuk, uzun yıllar boyunca verimli olan bir cins olmaktadır. Organik etli tavuk yetiştirmek isteyenlerin tercihi olan bu cins 8-10 haftalık olduğu zaman kesimlik haline gelmektedir. Kümes içerisindeki yerine baktığımız zaman sasso tavuğun kümeste metrekare başına 10 tavuk yerleştirildiği görülmektedir. Özel yemler ile birlikte gri ve çift sarılı yumurtaların da elde edilmesi mümkün olmaktadır.

Sasso yarka ve yumurta tavuğu hakkında detaylı bir araştırma yapmanıza gerek kalmadan tavuk cinsi hakkındaki gerekli bilgileri bu sayfamızdan temin edebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?