tr

Yarka Tavuk Hakkında

1.751

Yarka Tavuk Hakkında | Yarka Tavuk Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tavukçuluk piyasasının güzide ürünlerinden olan Yarka ırkı, son zamanlarda popülaritesi yüksek ve ek bir gelir kaynağı kapısı açan fırsat ürünü olarak ta nitelendirilmektedir. Yarka tavuk sektörün de uzun yıllardan bu yana faaliyet gösteren firmamız belirli temel prensip ve ilkeleri benimsemiş sektör içerisin de vatandaşlarımıza yardımcı olabilmek adına yapılacak ne varsa fazlasıyla yapma isteği bulunan bir şirket olarak ta bilinmektedir. Yarka tavuk sektörüne son zamanlarda dahil olup, yeterli bilgi birikimi ve tecrübeye ulaşmadan Yarka satışı konusun da zirveye ulaşmak isteyen korsan yapılanmaların düşüşü tabi ki kaçınılmazdır. Yarka tavukçuluk sektörü dışarıdan bakıldığın da her ne kadar basit görünse de birebir insan sağlığına etki eden, risk oranı yüksek ve hassasiyet düzeyinin en üst seviye de olması gereken bir sektör olarak dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bilindiği üzere yumurta her gün tüketilen bir besin olmaktadır. Sağlıklı ve lezzetli olması ise yumurta tüketiminin artmasında yardımcı olmaktadır. Bu tüketimin artması ise tavukçuluk sektöründe hareket olmasını sağlamaktadır. Yumurta sektörüne girmek isteyen veya doğal yumurta tüketmek isteyen kişiler yarka tavuk satın alarak bu isteklerini gerçekleştirebilirler. Sizler için yazmış olduğumuz bu yazının devamında yarka tavuk hakkında bilgi almanız mümkün olmaktadır.

Yarka Nedir?

Yarka hakkında bilgi edinmek için öncelikle yarkanın ne olduğunu bilmek gerekmektedir. Yarka kelimesinin anlamına baktığımız zaman bir dönem olduğunu söyleyebiliriz. Civciv olarak hayata gelen bir hayvan olan tavuklar sağlıklı bir şekilde bakıldığı ve geliştiği zaman yumurtlama dönemine yaklaşmaktadır. Bu döneme girmeden önce ise yarka döneminde olmaktadır. Bu nedenle yumurtlamaya hazır olan tavuklara yarka tavuk denilmektedir.

Yarka tavuklar 12 ve 18 hafta arasında yarka dönemine girmeye başlamaktadır. Bu dönemde yarka tavukların sağlıklı olması ve hijyenik bir şekilde yetişmesi önemli olmaktadır. Yarka tavukların hasta olmaması gerekmektedir. Yarkalar topluluk halinde yaşayan hayvanlar olduğundan dolayı biri hastalandığı zaman bu diğer yarkaları da olumsuz bir şekilde etkiler. Bu nedenle yarka bakımında sağlığına dikkat etmeniz önemli bir unsur olmaktadır.

Yarka Tavuk Cinsleri Nelerdir?

Yarka sektöründe yer alan yarka tavuk hakkında bilgilere baktığımız zaman birçok yarka cinsi olduğunu görmekteyiz. Bu yarka tavuk cinsleri ise ataks, lohman brown, ligorin, sasso, broiler, sussex ve plymouth olmaktadır. Bu yarka tavuk cinslerinin kendine ait bazı özellikleri bulunmaktadır. Yarkalardan bazıları az yem tüketerek çok yumurta vermektedir. Bazıları ise tükettiği yem miktarına yakın olarak yumurta vermektedir. Bu özelliklere göre de yarka tavuk tercih seçiminin değiştiğini söyleyebiliriz.

Yarka Tavuk Fiyatları

Yarka tavuk fiyatlarına baktığımız zaman her cinse ait farklı fiyatla olduğunu görürüz. Bazı cinsler daha çok verim sağladığından dolayı o cinslerin fiyatı diğerlerine göre daha farklı olmaktadır. Bu fiyatlar ile yarka tavuk hakkında bilgi alıp satış işlemi gerçekleştirirken firmaya dikkat etmeniz önerilmektedir. Bir firma ile iş yaptığınız zaman o firmanın yarka fiyatlarının çok yüksekte veya çok alçakta olmaması gerekmektedir. Ortalama fiyata yakın bir fiyat olması önemli olmaktadır.

Yarka Tavuk Satışı

Yarka sektörü içerisinde yarka tavuk satışı da önemli bir konudur. Yarka tavuk satışında bazı dikkat edilmesi gereken unsurlar yer almaktadır. Dikkatli bir şekilde satış yapmanız ve yarka tavuk hakkında bilgi edinmeniz önemli olmaktadır. Yarka hakkında bilgi edindiğiniz zaman tavuk satışı işlemleri esnasında neler yapmanız gerektiğini bilirsiniz.

İlk olarak yarka tavuk satışında firmanın önemli olduğuna değinmek gerekmektedir. Bazı firmaların size sağlamış olduğu yarka tavuklar dağlanmış ya da gagaları kesilmiş olmaktadır. Gagaları kesik veya dağlanmış olan yarkalar ise yem tüketmekte ve otlanmakta zorluk çekerler. Zorluk çektikleri için de doğal ortam içerisinde fazla barınamazlar. Böylece size sağlamış olduğu verim de en aza inmektedir. Böyle yarkalar satın almamak ve veriminizi azalmamak için firmalardan temin ettiğiniz yarkalara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Yarka hakkında edinmeniz gereken bilgilerden diğeri de yarka satışı yaparken hayvanın 1. kan olmasıdır. Yarka cinslerine baktığımız zaman diğer yarkaların ve 1. kan olan yarkanın arasında fark bulunduğunu görmekteyiz. Bu fark ise 1. kan yarkanın üretici kişiye daha fazla verim sağlaması olmaktır. Yarka sektöründe ise amaç sağlanabileceği kadar verim sağlamaktır. Bu nedenle yarka satışında 1. kan yarka almaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu yarka ise veriminiz ve kazancınız çok daha fazla olacaktır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?