tr

Yarka Tavuk Nedir

8.318Tavuk ve Yarka Tavuk nedir

Kuş türlerinden biri olan tavuğun piyasada en fazla adı geçen ve öneme sahip olan yarka tavuk nedir hakkında bilgi vermeden önce kısaca tavuk hakkında bilgi vermekte fayda görmekteyiz. Tavuklar sülüngiller familyasından olup evcilleştirilebilme özelliğine sahiptir. Tavuklar çiftliklerde veya kümeslerde yaşamlarını devam ettirirler. Kuş türleri arasında en fazla nüfusa sahip olanları tavuklardır. Dünya üzerinde 24 milyar üzerinde tavuk olduğu bilinmektedir. Üremeleri yumurtlama şeklinde gerçekleşir. Akciğerle solunum yapmaktadırlar. İnsanların etinden ve yumurtasından yararlandığı tavukların çeşitli ırkları vardır. Bunlar:

 • Saf Irk: Biyolojik yapıları ve verimlilikleri bakımından ebeveynleri ile aynı olan tavuk ırkıdır. Saf ırklar, eti ve yumurtası için kullanılır. Süs tavuklar da vardır.
 • Hibritler: Irkları farklı çiftlerin çiftleşmesinden meydana gelirler. Diğer tavuklara göre daha verimlidirler. Dayanma güçleri fazladır.

Yarkanın Anlamı Nedir?

Tavukçuluk sektöründe önemli yere sahip olan yarka tavuk nedir sorusu daha çok tavukçuluğa yeni başlamayı düşünenler tarafından sorulmaktadır. Yumurta tavuğunun 117 günlükten ilk yumurtlama yaşı olan 140 gününe kadar olan dönemine yarka denilir. Tavuğun yumurtlama periyotunun başlamadı zamandır. Tavuklar ilk olarak civciv olurlar. Civcivlikten yumurtlama zamanına kadar yarka olurlar. 140 günlük gelişme sürecini tamamlayan tavuklar artık yumurta tavuğu olarak adlandırılır. Yarka, yumurta tavuğunun gelişme evlerinden biridir. Yumurtlama dönemine başlamadan önceki halleri olan yarka, kanatlı hayvanlar türünden olan tavuğun yetişkin olması için geçirmesi gereken önemli bir evredir. Bir tavuğun yetişkin olup yumurta verebilmesi için 20 haftalık sürenin geçmiş olması gerekir.

Yarka Satışı – Tavuk Gelişimi

20’inci haftada yumurtlamaya başlayan kanatlı hayvanlardan tavukların bir evresi olan yarka tavuk nedir sorusunu sıklıkla duymaktayız. Civcivlikten çıkıp 17’inci haftasından ilk yumurtlama zamanı olan 20’inci haftasına kadar geçen döneminde olan tavuğa yarka tavuk denir. Tavukçuluk sektöründe yarka tavuğun çok fazla bahsi geçmektedir. Tavukların yetişkin olabilmesi için 140 günlük gelişimi tamamlaması gerekir. Tavuk çiftliklerinin önemli üyesi olan yarkaların istenilen gelişimi gösterebilmesi için iyi bakılması gerekir. Aşı periyodu veteriner hekim tarafından takip edilmelidir. Yarkalar doğru haftada, doğru gramajda, birinci kandan alınmalıdır. Şartları oluşturulup doğru yemlerle beslendiğinde yumurtlama dönemleri daha verimli olacaktır.

Yeni bir iş için uğraş, proje araştırmaları yapan hatta tarım ile arası iyi olan vatandaşlarımızın sıkça karşılaşıp kafasın da yer edinen Yarka yetiştiriciliği, salma tavukçuluk faaliyetleri vb. bir çok hizmette YARKA kelimesinin anlamını bilmeyen kafasın da yer edinen onlarca hatta yüzlerce insanımız bulunmaktadır. Bununla beraber sektörümüze merak salan vatandaşlarımız firmamız müşteri temsilcilerine ulaştıkları anda ilk dile getirdikleri sorulardan biri olarakta bilinen Yarka Nedir ? , Yarka neye denir ? soru işaretlerine son vermek amacıyla firmamız yetkilileri gerekli açıklamayı yapma gereksinimin de bulunmuşlardır.

Yarka nedir sorusuna verilebilecek en açık ve net cevabı yetkililer ile oturup konuştuktan sonra, şunu söylemeye gerek duyduk. Yarka, bir tavuğun yumurtlama döneminden öncesine verilen isimdir. Yani yarka tavuğun 1. ila 17. haftaki dönem arasına verilen isim olarak ta bilinmektedir.

Yarka satışı konusun da uzun yıllardır faaliyet gösteren firmamız yarka nedir sorusunun kaynaklı bir şekil de artış gösterdiğini vurgulamakta ve bu artışın önüne geçebilmek adına sorumuza yanıt verme gereği duyulduğunu belirtmektedir. Yarka tavuk sektörününün hızlı büyüyen ve yoluna emin adımlar ile devam eden firması olarak Türkiye’nin 81 iline, il ilçe ayırt etmeden 100 adet ve üzerim tüm siparişleriniz de profesyonel taşıma ekiplerimiz ile kapınıza kadar ücretsiz teslimat gerçekleştiriyoruz.

İlgili Arama etiketleri:
Yarka nedir, yarka tavuk nedir, yarka neye denir, yarka satışı, yarka tavuk hakkında

Ziyaretçi Yorumları (1)
 1. Miri dedi ki:

  Salamun Aleykum. Afiyetdesiniz inşallah. İsmim Miri Tagiyev. Azərbaycan Türküyüm, Baküda yaşıyıram. Ben fermerəm. Bizim ferma Rusiyayla sınırda yerləşir və hər türlü iş yapa biliriz tavuk, inek və sair, hatta yem işinide yapa biliriz. Benim fermamın erazisi 120 sot (1.200h) ferma 2 aded, biri 750 kv, o biri 1 200 kv.Şu an tamir işleri görürük.  İnşallah nəsib olsa, birlikdə bir iş yapa biliriz. Tabii ki, kanuni və notar üsuluyla. Vaktinizi aldıgım için, üzür dilərim, Allah amanında olun.                 +99 455 292 99 08 Whatsapp (fermanin video ve foto çəkilişləri var)
  (+994) 55 262 90 08
  (+994) 50 262 90 08
  (+994) 70 262 90 08

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?