tr
1.546

Yarka | Yarka Tavuk | Yarka Türleri | Yarka tavukçuluk

Yumurta sektörü her geçen gün gelişime devam etmektedir. Bu sektörün gelişmesinde yumurtanın insan sağlığına olan faydası oldukça etkili olmaktadır. İnsan sağlığının yanında lezzetli olması da yumurtanın her gün tüketimini arttırmakta yardımcı olmaktadır. Yumurta tüketiminin artması ile birlikte tavukçuluk sektöründe de hızlanmalar meydana gelmektedir. Bu durumdan yarka sektörü içerisinde olan kişiler de etkilenmektedir.

Yarka Nedir?

Yarka kelimesinin anlamını birçok kişi bilmemektedir. Yarkanın ne demek olduğuna baktığımız zaman hayata civciv olarak gelen tavukların yumurtlamadan önceki dönemi olduğunu söyleyebiliriz. Tavuklar bu dönemde her ne kadar yumurtlamaya hazır hale gelse de henüz yumurtlamazlar. Adına yarka denilen bu dönem içerisinde tavukların sağlığı ve hijyenine çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle yetkili kişiler tarafından sık sık kontrol edilmelidir.

Tavukların yarka dönemleri 12-18 hafta arasında gerçekleşmektedir. Bu süreç içerisinde civcivlerin gelişimini tamamlayıp yarka tavuk olması için veteriner ve uzmanlar tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir. Yarka tavukları toplu şekilde yaşayan hayvanlar olmaktadır. Toplu bir şekilde yaşadığı için de bir yarkada oluşacak herhangi bir hastalık diğer hayvanları da mutlaka etkileyecektir. Hasta olan bir yarka yeterli verimi sağlayamamaktadır. Bu nedenle hasta olmaması ve diğer hayvanları da hasta etmemesi için kontrollerin yapılması şarttır.

Yarka Cinsleri Nelerdir?

Yarka tavukların birçok cinsi bulunduğunu görmekteyiz. Bu cinslerin ne olduğuna baktığımız zaman ise karşımıza ataks, lohman brown, ligorin, sasso, broiler, sussex ve plymouth cinsleri çıkmaktadır. Her yarka cinsinin kendine ait bazı özellikleri mevcut olmaktadır. Bu özellikler ise yarkaların fiyatlarında bazı değişiklikler göstermektedir.

Yarka tavuk cinslerinde bazı cinsler yarka sektörü içerisinde daha çok tercih edilmektedir. Bunların tercih edilmesinin sebepleri ise tükettikleri yem ve vermiş oldukları yumurtaya göre değişiklik göstermesidir. Bazı yarka cinsleri az yem ile çok yumurta vermektedir. Bu cins ise üreticiler tarafından en çok tercih edilen cins arasında bulunmaktadır. Yarka tavuk satışı yapacaksanız veya bu sektör ile ilgilenecekseniz cinslerin özelliğine dikkat etmeniz gerekmektedir.

Yarka Tavuk Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yarka tavuk cinsleri önemli cinsler olmaktadır. Bu nedenle yarka tavuk ile ilgileneceği zaman bazı dikkat edilmesi gereken unsurların yer aldığını söyleyebiliriz. Öncelikle yarka satışı işlemi yapacak olursanız 1. kan olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Yarka 1. kan olarak size veriliyor ise bu yarkadan daha çok verim elde edeceğinizi bilmelisiniz. 1. kan olan yarkalar diğer yarkalar ile kıyaslandığı zaman sağlamış olduğu verim daha yüksek olmaktadır.

Yarkalarda dikkat etmeniz gereken unsurlardan diğeri ise gagaları olmaktadır. Tavuklar yem tüketmek istediği zaman gagalarından yardım almaktadır. Ancak bazı yarkaların gagaları kesilmiş veya dağlanmış olmaktadır. Gagaları kesin olan yarka tavuklar ot veya yem yemekte zorlanırlar. Bundan dolayı da doğal ortamlar içerisinde fazla dayanıklı olmazlar. Dayanıklı olmadığından dolayı da size vereceği verim oldukça az olmaktadır. Bu nedenle gagası kesilmiş veya dağlanmış olan yarkaların tercih edilmemesi gerekmektedir.

Yarka Tavuk Fiyatları

Yarka tavuk fiyatları incelendiği zaman bu fiyatların her cinse göre değiştiği görülmektedir. Cinsin kişiye sağlamış olduğu verim ile birlikte fiyat değişimi olmaktadır. Ne kadar çok verim oluyor ise diğer cinsler ile arasında o kadar fiyat farkı olduğu görülmektedir. Örnek verecek olursak çift sarılı yumurtlayan tavukların tek sarılı olarak yumurtalayan yarka tavuklara göre daha pahalı olduğunu söyleyebiliriz.

Yarka tavuk fiyatlarında firmanın da önemi bulunmaktadır. Kaliteli bir yarka satın almak istiyorsanız kaliteli bir firma seçmeniz gerektiğini de unutmamanız gerekmektedir. Başarı bir firma her zaman daha kaliteli, sağlıklı ve hijyenik ortamlarda yetişmiş olan yarkalar elde etmenizi sağlamaktadır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?